OCENENIA A CITÁTY
Medaily, čestné členstvo vo vedeckých spoločnostiach
- 1905 – čestný doktorát Leibnitzovej univerzity v Hannoveri
Mesto Zürich udelilo v roku 1905 Aurelovi Stodolovi čestné občianstvo - 1906 – člen korešpondent Francúzskej akadémie vied
- 1908 – Grashofova medaila Jednoty nemeckých inžinierov
- 1909 – Čestný doktorát Filozofickej fakulty Univerzity v Zürichu
Čestný doktorát Nemeckej technickej univerzity v Brne (v súvislosti so spoluprácou na konštrukcii vlastného systému turbíny v Prvej Brnenskej) - 1929 – čestný doktorát ČVUT v Prahe
- 1941 – Medzinárodná medaila Jamesa Watta (najprestížnejšie ocenenie technikov – obdoba Nobelovej ceny; udeľuje sa od roku 1937 každý druhý rok; Aurel Stodola bol tretí laureát v histórii)
Ocenenia na ETH a vo Švajčiarsku
ETH Zürich každoročne usporiada ako vrchol vedeckého roka a zároveň formu vyznamenania – jeden vybraný svetový priekopník techniky prednesie na pôde ETH „Prednášku Aurela Stodolu“
CITÁTY
„Často ma považujú za Švajčiara. Hoci som naposledy navštívil Slovensko v roku 1912 pri úmrtí matky, vyhlasujem, že nikdy nevychladli moje city pre môj národ. Jasne som vyzdvihol svoj slovenský pôvod, keď ma sem povolali a od toho času ho aj vždy zdôrazňujem.“
„V každom ročníku je určitá garda študentov, ktorá vrchovato uspokojuje všetky želania otca, učiteľa, priemyslu, aj štátu... preto mi dovoľte vysloviť, čo je už dávno vecou môjho srdca: pre túto gardu je treba viac urobiť, ako sa dosiaľ urobilo. Bolo by krátkozrakosťou tvrdiť, že nadaný si aj sám nájde správnu cestu v živote.“
„Kto má pedagogické skúsenosti, vie, že sú určité ťažkosti ako s preosievaním pri vstupe na
štúdiá, tak s vylučovaním počas štúdií. Mali by sme však odstrániť tú tienistú stránku, že
snaživí, ale menej nadaní študenti opúšťajú školu bez toho, aby získali určité potvrdenie,
diplom o svojich vedomostiach, a lúčia sa s nami s ťažkou duševnou ranou. Povinnosťou
vysokej školy je ujať sa všetkých, ktorí boli prijatí, teda aj tých menej nadaných, a zvýšením
počtom učiteľských síl dať príležitosť všetkým na rozvinutie duševných schopností.“
„Intelekt tento zázračný dar prírody, do služby, ktorého
sme vstúpili, ktorému sme povďační za naše najgeniálnejšie výsledky, predsa len
nepredstavuje to, čo je v človeku to posledné a najvyššie. Nevedel dosť zavčasu odhaliť, ako
narastajú skryté sily zla, ktoré časom narušili naše dielo. Napriek bohatstvu fantázie a sile
v oblasti logiky je inštanciou bez citovej hĺbky, bez potreby protestovať a konať. Tak dovolil,
aby technickú prácu olúpili o jej skutočné dobrodenie a rozmetali svet v dôsledku baženia po
majetku a po moci...“
„Často zabúdame, že robotník a my (inžinieri) sme práve
tak nenahraditeľnými, ako aj podstatnými článkami veľkého technického organizmu, v ktorom
konečný výsledok celku je závislý od jeho jednoduchého, hladkého chodu. Bez statočných
robotníkov niet dobrého stroja!“
„V politickom usporiadaní sú potrebné výrazné reformy, aby sa eliminovali známe nedostatky, aby sa spravodlivejšie rozdelili dane a štátnu správu je potrebné zefektívniť tým, že si osvojí postupy riadenia bežné v súkromnej sfére, aby štátne orgány, ktoré majú právomoci, boli aj zodpovedajúco brané na zodpovednosť. Nový rozvoj parlamentarizmu v Európe nám dáva nádej, že k takému vývoju dôjde.“
Previous
Next
CITÁTY O Stodolovi
„Keď do rúk beriem pero, aby som napísal niekoľko slov o Stodolovi, o majstrovi techniky, o jemnom, a pritom pevnom mužovi, cítim, že moje vyjadrovacie schopnosti sú príliš obmedzené, aby som sa k takému človeku zachoval tak, ako si zasluhuje…“
Albert Einsteinmáj 1929, Festschrift – 70. narodeniny
„Keby sa bol Stodola narodil za renesancie, bol by sa stal veľkým maliarom alebo sochárom, pretože najväčším impulzom jeho osobnosti je fantázia a nevyhnutnosť tvoriť. Už od sto rokov takéto povahy inklinujú technike. V nej sa vybíja tvorivá nevyhnutnosť nášho veku spolu s jeho náruživosťou. I keď hlavnou silou Stodolovej práce bola kvitnúca tvorivá činnosť, jednako jeho sila bola v neustálej túžbe po poznaní a v mimoriadnej jasnosti jeho myslenia. …“
Albert Einsteinmáj 1929, Festschrift – 70. narodeniny
„Jedna z najvýznamnejších vecí, z ktorej sa dnes môžeme spoločne tešiť je, že pri ocenení talentu inžiniera a schopností vedca nás neobmedzuje národnostná pýcha. Dnešný laureát sa narodil v Československu a žije vo Švajčiarsku, ale na toto najvyššie ocenenie, ktoré môžeme udeliť strojárskemu inžinierovi ho nominuje kanadská spoločnosť, a túto nomináciu podporujú britské spoločnosti.“
Britská spoločnosť strojných inžinierovjanuár 1941, pri udelení Wattovej zlatej medajly
„Jedna z najúžasnejších vecí, ktorá nás zaujme v knihe Gedanken od Aurela Stodolu... je serióznosť, s akou pristupuje k profesii inžiniera, k jej spoločenskej zodpovednosti a ku vzťahom, ktoré má s čistou vedou. Z tohto hľadiska si z nej môže čitateľ veľa odniesť aj dnes.“
C. C. Bissellmáj 1989, článok o základoch regulácie
„Pri všetkej zdržanlivosti a odstupe Stodola bol veľmi láskavý človek, oddaný mládeži a študentom. S pocitom zodpovednosti sa staral o ich duševné a odborné napredovanie. Stodola bol veľmi jemný a hlboko prežívajúci muž, ktorý sa vyrovnával so všetkými životnými problémami, a ktorý svoje skúsenosti a vedomosti rád odovzdával študujúcej mládeži.“
Gustav Eichelberg1974, interview s Mirom Šuvadom
„Bol to čestný muž v pravom slova zmysle, priateľský k ľuďom, dobrého srdca, dobromyseľný.“
Prof. KřivánekČVUT Brno
Previous
Next
Share on facebook
Facebook